Znamy Laureatów 29. edycji konkursu Dobry Wzór 2022!

Kolekcje mebli, ładowarka samochodowa, klocki konstrukcyjne, ocieplacz do hamaka, powerbank, kolekcja podłóg, meble łazienkowe, sprzęt RTV i AGD czy pompa ciepła – to tylko kilka z produktów, które otrzymały w tym roku Godło Dobry Wzór – prestiżowe wyróżnienie od Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Gala podsumowująca 29. edycję konkursu odbyła się w siedzibie IWP w Warszawie.

Dobry Wzór to najstarszy polski konkurs wzorniczy promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Znak Dobry Wzór przyznawany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od prawie 30 lat za innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań.

Interdyscyplinarne Jury nagrodziło produkty i usługi w dziesięciu kategoriach: Dom (podkategorie: Kuchnia i Jadalnia, Łazienka, Meble, Oświetlenie, RTV/ AGD, Tekstylia/Dekoracje), Dzieci, Nowe technologie, Praca / Biuro, Przestrzeń Publiczna, Rzemiosło, Sport, Transport, Usługi oraz Szczęśliwa Trzynastka jako kategoria dodatkowa.

„Za nami dwa lata trudne dla branży wzornictwa, które wywarły wpływ na producentów i ich decyzję o projektowaniu nowych produktów. Dlatego rozszerzyliśmy zakres czasowy konkursu i spotkało się to z aprobatą środowiska – do konkursu zgłoszono niemal 200 produktów i usług, z czego w finale znalazło się ich 86. Jury nie miało łatwego wyboru, bo poziom był tak samo wysoki, jak w latach wcześniejszych. Gratuluję wszystkim Laureatom i Finalistom – polski dizajn cały czas należy do światowej czołówki” – mówi Agnieszka Wasilewska, Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Finalistów oceniali: Agnieszka Wasilewska – Przewodnicząca Jury, Prezes Zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o., Renata Rucka – Przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Magdalena Paluch-Wojtas – Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Karolina Badzioch-Brylska – Naczelnik Wydziału Promocji, Urząd Patentowy RP, Anna Grużewska – Redaktor naczelna „Czas na Wnętrze”, prof. dr hab. Marek Adamczewski – Projektant, Dydaktyk, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Izabela Banaś – Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Strategii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Michał Piernikowski – Dyrektor Łódź Design Festival, Tomek Rygalik – Projektant, Ewa Voelkel-Krokowicz – Prezes Pro Design, Katarzyna Księżopolska – Redaktor naczelna MAGAZIF oraz Kamil Kowalski – Dyrektor Integracja Lab.

Oto wszyscy Laureaci

KATEGORIA DOM – KUCHNIA/JADALNIA
ZERO WASTE – KOLEKCJA DWUWARSTWOWYCH PODŁÓG DREWNIANYCH
MARKA: Jawor-Parkiet
PROJEKT: Janusz Gawiński
PRODUCENT: Przedsiębiorstwo drzewne JAWOR Antoni Jan Gawiński

KATEGORIA DOM – ŁAZIENKA
OMNIRES OVO M+ – KOLEKCJA WANIEN I UMYWALEK
MARKA: OMNIRES
PROJEKT: Paulina Shacalis, Studio OMNIRES
PRODUCENT: OMNIRES

KATEGORIA DOM – MEBLE
EMOTION – SOFA
MARKA: KLER S.A.
PROJEKT: Wojciech Błaszczyk (Sedno Studio)
PRODUCENT: KLER S.A.

KATEGORIA DOM – OŚWIETLENIE
IKI – OPRAWA OŚWIETLENIOWA
MARKA: AQUAFORM
PROJEKT: Andrzej Klisz
PRODUCENT: AQUAFORM Inc. Sp. z o.o.

KATEGORIA DOM – RTV/AGD
MINIMAL 2 – OKAP KUCHENNY
MARKA: Ciarko Design
PROJEKT: Łukasz Paszkowski
PRODUCENT: Ciarko Sp. z o.o. Sp. K.

KATEGORIA DOM – TEKSTYLIA/DEKORACJE
COSMIC – KOLEKCJA LUSTER
MARKA: GieraDesign
PROJEKT: Kamila i Nikodem Szpunar
PRODUCENT: GieraDesign Michał Giera

KATEGORIA DZIECI
BAVVIC – CREATIVE BUILDING BLOCKS – KLOCKI KONSTRUKCYJNE
MARKA: BAVVIC
PROJEKT: Maciej Sokolnicki (MS86A Maciej Sokolnicki Architekt)
PRODUCENT: BAVVIC Sp. z o.o.

KATEGORIA NOWE TECHNOLOGIE
IGLOO MULTITHERMA -– POMPA CIEPŁA
MARKA: MultiTherma
PROJEKT: Zespół projektowy firmy IGLOO
PRODUCENT: IGLOO Sp. z o. o.

KATEGORIA PRACA/BIURO
BLUZA ROBOCZA PREMIUM, 100% BAWEŁNA, RIPSTOP (81-217) ;
SPODNIE ROBOCZE PREMIUM, 100% BAWEŁNA, RIPSTOP (81-227) –
KOLEKCJA ODZIEŻY ROBOCZEJ
MARKA: NEO Tools
PROJEKT: Katarzyna Plona
PRODUCENT: Grupa Topex Sp. z o.o. Sp.k.

KATEGORIA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
SYSTEM INFORMACJI MIEJSKIEJ RYBNIKA
MARKA: Miasto Rybnik
PROJEKT: Studio Otwarte i Miasto Rybnik; Marcin Wolny (Studio Otwarte), Paulina Duźniak (Studio Otwarte), Julian Wierzchowski (Studio Otwarte), Kamil Styga (Miasto Rybnik)
PRODUCENT: Miasto Rybnik

KATEGORIA RZEMIOSŁO
TRZY CERAMICZNE WAZONY W DEKORACJI „SERPENTYNA”
MARKA: Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Bolesławiec
PROJEKT: Projektant form: Mariusz Ochocki
Projektantka dekoracji: Karolina Śliwińska
PRODUCENT: Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Bolesławiec

KATEGORIA SPORT
OTUL AUR – OCIEPLACZ DO HAMAKA TURYSTYCZNEGO
MARKA: LESOVIK × AURA
PROJEKT: Rafał Palowski
PRODUCENT: LESOVIK Małgorzata Szalińska-Palowska

KATEGORIA TRANSPORT
DMU 847 PLATFORMA REGIO160 – POCIĄG
MARKA: PESA
PROJEKT: Sylwetka zewnętrzna: Bartosz Piotrowski
Wnętrze: Miłosz Pszczóliński, Bartosz Piotrowski, Marta Wota
Kabina: Krzysztof Nogowski
PRODUCENT: PESA Bydgoszcz SA

KATEGORIA USŁUGI
ADALBERTUS – KONFIGURATOR KOSZUL SZYTYCH NA MIARĘ
MARKA: Polanex Sp. z o.o.
PROJEKT: Polanex Sp. z o.o.
PRODUCENT: Polanex Sp. z o.o.

KATEGORIA SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
FOTEL PNEUMATYCZNY – FOTEL
PROJEKT: Witold Szostak

LESOVIK OTUL AUR; PROJEKTANT: Rafał Palowski, PRODUCENT: LESOVIK Małgorzata Szalińska-Palowska

OMNIRES OVO M+ – KOLEKCJA WANIEN I UMYWALEK; PROJEKTANT: Paulina Shacalis, Studio OMNIRES, PRODUCENT: OMNIRES

MR WOO- KOLEKCJA MEBLI; PROJEKTANT: Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz, PRODUCENT: WITAMINA D PROJEKT

GLORIA 2.0 – KOLEKCJA MEBLI ŁAZIENKOWYCH; PROJEKTANT: Grynasz Studio – Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, PRODUCENT: Devo

SYSTEM INFORMACJI MIEJSKIEJ RYBNIKA; PROJEKTANT: Studio Otwarte i Miasto Rybnik; Marcin Wolny (Studio Otwarte), Paulina Duźniak (Studio Otwarte), Julian Wierzchowski (Studio Otwarte), Kamil Styga (Miasto Rybnik), PRODUCENT: Miasto Rybnik

BLUZA I SPODNIE ROBOCZE PREMIUM; PROJEKTANT: Katarzyna Plona, PRODUCENT: Grupa Topex Sp. z o.o. Sp.k.

eBlade – FOTOWOLTAICZNE LAMELE; PROJEKTANT: Jarosław Markowicz, PRODUCENT: Enovio Sp. z o.o.

KRZESŁO UKI; PROJEKTANT: Beata Wołoszyn, Damian Wasyl, PRODUCENT: RAW Damian Wasyl, Beata Wołoszyn Spółka Jawna

MODUL’AIR – SYSTEM MODUŁOWYCH URZĄDZEŃ OPTYMALIZUJĄCYCH JAKOŚĆ POWIETRZA; projekt koncepcyjny; PROJEKTANT: Joanna Trela, Justyna Rola, Olga Konik, Paweł Dworczyk, Piotr Tłuszcz, Szymon Fischer

W tej edycji konkursu Nagrody Specjalne przyznaliśmy w 6 kategoriach:

  • Wzór Roku Dla Kultury – nagroda przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą otrzymała Kolekcja Mebli Outdoor RIBBON;
  • Wzór Roku przyznawany przez Ministra Rozwoju i Technologii, którą otrzymała ładowarka samochodowa Willbert Amber II S-HUB;
  • Innowacja Dla Sportu – nagroda przyznawana przez Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., którą otrzymał ocieplacz do hamaka turystycznego Otul Aur;
  • Najbardziej Innowacyjny Produkt Roku – nagroda przyznawana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., którą otrzymała ładowarka / powerbank GC PowerBoost – urządzenie wielofunkcyjne;
  • Wzór Roku dla Integracji – nagroda przyznawana przez Integrację LAB, którą otrzymały klocki konstrukcyjne Bavvic – Creative Building Blocks;
  • Designer Roku – Nagroda Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, którą otrzymało Grynasz Studio.

Część z nagrodzonych i nominowanych do finału produktów od 18 listopada można oglądać na wystawie pokonkursowej w siedzibie IWP przy ulicy Świętojerskiej 5/7, tuż obok Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 13 grudnia.

więcej: dobrywzor.com.pl 

 


materiały prasowe organizatorów

czytaj także: